<>

NU banii sunt de vina pentru caderea unor oameni, ci ei insisi.

Banii sunt la fel de inofensivi ca si cutitul ce poate fi folosit la taiat un mar sau la uciderea unui om sau la fel ca si sexualitatea, care poate fi perversa si cauza de cadere sau un aspect firesc si un instrument al iubirii.

Banii sunt instrument iar noi suntem cei care ii dam o semnificatie in functie de cum ne raportam la el.

Nu va temeti de bani,

ci acordati o atentie deosebita dumneavoastra înșivă si modului in care va raportati la ei.

Daca simtiti sau considerati ca NU reusiti sa ii percepeti ca pe un simplu instrument, neutru si necesar unor schimburi economice firesti in societate, atunci acordati o mare atentie asupra dumneavoastra atunci cand interactionati cu banii si urmariti sa respectati cu strictete si prudenta regulile etice si morale.

Daca va e foarte greu sa respectati regulile etice si morale, atunci evitati confruntarea cu influenta banilor. Atat cat este posibil.

Intre timp puteti practica diferite metode de evolutie spirituala pentru ca,

transformandu-va spiritual,

sa nu mai constituie banii o problema pentru sufletul dumneavoastra.

Ei mai pot fi perceputi ca o prana sau o energie sociala care, in functie de orientarea pe care o da omul, este benefica sau malefica.

In cele ce urmeaza vom evidentia ce se intampla de obicei cu oamenii obișnuiți atunci cand se raporteaza la bani, deoarece, altfel,

pentru o fiinta spirituala sau pentru un yoghin avansat

banii sunt o simpla substanta ca oricare alta.

Retineti ca

saraci nu sunt cei care nu au bani ci cei care sunt zgarciti,

deoarece acestia, oricat de multi bani ar avea, pezența lor nu ii bucura sau ei nu reusesc sa se simta impliniti, ci se simt mereu infometati de a acumula si disperati sa nu scada cumva ceea ce au acumulat deja.

Deci, ce sunt banii?

Ei reprezintă o e energie pasională având ca suport și vehicol pietrele și metalele, bacnotele, titlurile de valoare etc. Această energie nu este deloc abstractă, ci foarte reală: ea acționează asupra psihicului uman într-o manieră asemanătoare stimulentelor, excitantelor sau drogurilor (în funcție de caz și de natura banilor ).

O reacție poate fi citită de exemplu pe fața omului care “atinge” banii (se impregnează cu magnetismul specific acestei energii prin intermediul mâinilor) la ghișeul unei bănci. Oamenii bogați care rămân fără bani pot avea reacții la fel de terifiante si absurde ca și drogații lăsați “pe uscat”: apatie sau violență. Originea acestui fluid pasional este complexă.

Banii au o influență ocultă

Influența banilor se bazează pe raporturile complexe dintre psihicul uman și forța pasională vehiculată de bani. Animalele (care, spre deosebire de oameni, nu au atât de acut dezvoltată conștiința individualității egotice) nu sunt afectate de această energie. Principala caracteristică a banilor este febrilitatea, mai ales de când moneda a fost calificată drept “argint” (bani = “arginți”); această denumire a plasat banii sub semnul Lunii, care favorizează instabilitatea. Pe de altă parte aurul, fiind influențat de Soare, favorizează stabilitatea monedei și forța sa.
Contrar afirmației care spune că “banii n-au miros”, putem preciza că, în afară de mirosul banilor, care se manifestă în planul fizic și care nu este deloc placut, banii posedă o energie subtilă care poate fi percepută în mai multe nuanțe.

Unii înțelepți nu acceptă orice fel de bani. Dintr-un anumit punct de vedere ezoteric, forța banilor este de natura spirituală doar în situația în care valoarea lor se echivalează cu anumite pietre prețioase (smaraldul, de exemplu).

Banul este clasificat de ocultiști ca fiind ori demoniac, ori satanic, ori venusian.

Banul demoniac

Banul demoniac sau banul natural este in legătură cu subconștientul și instinctele noastre, favorizându-le, la fel cum îngrășămintele favorizează creșterea plantelor.
El se prezină fie sub forma sa banală de produs al muncii, fie sub formă de aur, argint și pietre prețioase, reprezentând bogățiile demonului subteran, produsele “muncii” sale și a obscurei alchimii pe care a pus-o în aplicare împreună cu ierarhiile planetare (acestea, sub influxul său, creează fiecare pietrele prețioase specifice).<>

Acești bani acționează ca o putere magică (cea a demonilor!), însă doar în sfera pământului, deci a materialității, această energie fiind mai puțin capabilă să limiteze aspirațiile ființei către elevare și spiritualizare. El atrage spre catalizatorul său (care este, acum, forța sa cauzală) produsele muncii altora, transformând astfel oamenii pe o perioadă de timp (cu voia lor, deși trebuie specificat că ei sunt cel mai adesea inconștienți de mecanismele subtile) în sclavi.

Această situație este larg întâlnită la în societate și este cultivată cu multă intensitate, în special în firmele mari multinaționale, care deformează major sensul autentic al muncii în goana lor după profit. Deși bine plătiți, mulți dintre angajații marilor firme recunosc ca au pierdut sensul autentic al muncii lor și nu mai cunosc altă regulă decât cea a rezultatelor financiare și a profitului companiei și cel personal.

Kahlil Gibran, poet arab iluminat, scria:

“Totdeauna vi s‑a spus că munca este un blestem și truda o nenorocire,
Ci eu vă asigur că, muncind, transpuneți în faptă o părticică din cel mai îndepărtat vis al al pământului, care v‑a fost hărăzit când acest vis s‑a născut…
Şi rămânând uniți în muncă, iubiți viața cu adevărat!
Şi iubind viața prin muncă, înseamnă că ați fost inițiați în cea mai lăuntrică taină a trăirii.”

În schimbul banilor, omul obișnuit pierde o parte din vitalitatea sa (tributul datorat lumii demoniace), ceea ce-i diminuează puterea de a se bucura și îl face vulnerabil in fața bolilor fizice sau psihice.

Există o excepție importantă referitoare la aceasta : persoanele care pun în practică principiile karma yoga sau yoga detașării de fructele acțiunilor.

Acestea nu numai că NU sunt condiționate de energia subtilă a banilor, dar ele nu plătesc în mod obligatoriu cu vitalitate, ci chiar sunt susținute de o energie subtilă foarte înaltă pe care, până atunci, era evident ca nu o puteau manifesta singure.

Această energie poate apare în noi de la Dumnezeu, prin Sinele nostru Suprem individual.

Revenind la lumea obișnuită, istoria ne arată că un mare număr de familii bogate au fost devastate de epidemii sau tragedii, asimilate cu veritabile blesteme. În plus, banul obișnuit vehiculând pasiunile adeseori josnice ale mulțimii, lasă omul care îl manipulează pradă unei magii demoniace subtile.

Sub forma sa cea mai dinamică, banul demoniac este de natură instinctuală: el urmărește trezirea dorințelor. Iar toate dorințele își au în mod fundamental o origine erotică. În tradiția yoghină se spune că dorințele își au sursa în SWADHISTANA CHAKRA, centrul de forță al energiilor erotice, aflat în plan subtil în zona organelor sexuale. În limba greacă, Eros este numele zeului dorinței.

Problema cu dorințele este faptul că ele nu pot genera, prin satisfacerea lor, împlinire autentică iar persoana în cauză va baleia de la o dorință la alta, căutând să le satisfacă pe toate și sperând că astfel va deveni fericită.

În realitate, acest lucru nu se va petrece și va apare o “sete” din ce în ce mai mare pentru împlinire a din ce în ce mai multor dorințe.

În sociologie este cunoscut faptul că “nevoia socială se amplifică pe măsura satisfacerii ei”

Există în industria publicității – care este în ultimul instanță o formă modernă de magie fascinatoare – oamenii foarte abili care știu să capteze dorințele mulțimii, mai ales dorințele intime, inconștiente, de nerealizat, atragând spre ei banii naivilor; oferă de exemplu, descântece, medicamente miracol, etc. Fascinați, amatorii plătesc și nu se plâng nici o dată! Se poate ca falsul medicament să aibă eficacitate o perioadă scurtă de timp, nu prin virtuțile sale (pe care nu le are ), ci datorită legii universale a compensării: victimile transferă fluidele lor impure asupra escrocilor, vampirizându-i telepatic.

În România, în perioada Primului Război Mondial, un negustor de talismane, putred de bogat (de altfel, această expresie din folclor este foarte semnificativă și demonstreză că de foarte mult timp bunul simț al oamenilor simpli a făcut să fie ilustrată starea psihică a celor bogați care cel mai adesea din punct de vedere sufletesc devin putrezi ), si-a petrecut cea mai mare parte a vieții alergând după soția sa, aflată în stare depresivă cronică; nimeni nu i-a putut oferi lui însuși un talisman, sau medicament-miracol.

Banul primit “degeaba” aruncă, de obicei, fire nevăzute, ce se transformă într-o capcană. Pentru a te elibera, trebuie să dai ceva în schimb!

De exemplu, bijuteriile oferite într-o anumită stare de spirit (conștientă sau nu) de magie demoniacă subjugă femeia, chiar dacă acest lucru nu este evident la prima vedere.
Principiul universal al acțiunii și reacțiunii ne învată că nu există tranzacție în sens unic: cel care oferă fară a primi ceva palpabil, fizic cumpără totuși, printr-o osmoză subtilă, fie vitalitate, fie supunere, fie erotism.
Bătrânul care își acoperă cu bijuterii tânăra amantă o vampirizează în toată regula, plătind astfel pentru vitalitatea dobândită.

Sub forma sa cea mai statică, banul demoniac este banul macabru, al cadavrelor, fiind transferat prin moșteniri. Chiar și în acest caz, banul înlănțuie. Moștenitorul se impregnează cu psihicul “scumpului dispărut”, riscând să-i moștenească viciile.

Banul demoniac este în acelaș timp hrană (fiind indispensabil vieții) și îngrășământ, fiind elaborat printr-un fel de digestie psihică. Banul descompune tot ceea ce atinge (ca și produsele digestiei biologice), cu excepția cazului în care este investit în scopuri caritabile (îngrășămintele puse în pământ roditor își pierd mirosul).

Analogia merge chiar mai departe: investit în plan social, banul ajută la concretizarea mai rapidă a proiectelor. Însă demonii se plictisesc, la fel ca și oamenii prea bogați; banul demoniac oferă plăcere omorând în schimb fericirea. Fericirea este de natură celestă și nu poate fi cumpărată cu bani. De aceea se spune că banii “n-aduc fericirea”.

Banul satanic

Banul satanic, banul parazitismului, este banul speculațiilor (însă nu și al jocului de noroc, care este de natură demoniacă). Este vorba de banul impalpabil, al Bursei, febril până la isterie. Acest flagel mondial a dezechilibrat economia și amenință echilibrul ecologic, împingând la exploatarea irațională a solului, la distrugerea naturii, la comitera crimelor și declanșarea războaielor.<>

Este vorba de banul publicității, alt flagel care vampirizează și orbește mulțimile prin intermediul iluziilor. Acțiunile din impulsul banului satanic sunt cele mai periculoase, ele putând distruge prin sufocare cu materialism întreaga umanitate.

În lume există organizații oculte internaționale aflate sub semnul satanicului, care susțin un astfel de program.

Lor li se opun marii înțelepți, biserica și curentele spirituale ale umanității.

Aceasta este forma concretă pe care o ia lupta dintre forțele întunericului și forțele Luminii.

Leonard Radutz,
Societatea Academică Adanima
…………………………………………